Smocze Łodzie jako dyscyplina sportu

W skład drużyny Smoczych Łodzi wchodzą 22 osoby:
Wioślarze – 20 osób usadzonych parami na 10 ławkach, przodem do kierunku płynięcia. Pierwsza para to
szlakowi – to do nich dostosowuje tempo reszta wioślarzy.
Dobosz – siedzi na krzesełku znajdującym się na dziobie, tyłem do kierunku płynięcia, wybija na bębnie rytm dla wioślarzy, synchronizując tym samym ich pracę i ułatwiając dostosowanie się do szlakowych.Dobosz zajmuje się także zagrzewaniem drużyny do boju i informowaniem o bieżącej sytuacji na wyścigu.
Sternik – siedzi na samym końcu łódki, tuż przy rufie, i za pomocą długiego wiosła koryguje kurs łodzi.

_MG_3183

Sprzęt:
Każdy wioślarz wyposażony jest w wiosło o długości 105-130cm, dostosowane do wzrostu. Obecnie najczęściej spotyka się wiosła z włókien sztucznych, choć wciąż popularne są modele aluminiowo-plastikowe. Standardowa specyfikacja uwzględniona jest w certyfikacie 202a

Kamizelki asekuracyjne wymagane są przy większości zawodów na świecie, a także zalecane podczas treningów i rejsów rekreacyjnych.

Bęben – nieodłączny atrybut dobosza. Tradycyjnie posiada naciąg skórzany obecnie coraz częściej zastępowany syntetycznym. Ważne, żeby był głośny.

IMGP1328

Łódź:
Standard budowy Smoczej Łodzi akceptowana przez Międzynarodową Federację Smoczych Łodzi (IDBF) został ustalony na podstawie budowy łodzi tradycyjnych. Obecnie parametry prezentują się następująco:

długość (bez smoczej głowy ogona) – 12,40 m
maksymalna szerokość – 1,14 m
przestrzeń między ławkami – 67,5 cm
ciężar minimalny (bez głowy, ogona, bębna, siedzenia bębniarza i wiosła sterowego) 250 kg

_MG_3181

Zasady:
Standardowo zawody rozgrywane są na dystansach 200, 500 i 2000 metrów, jednak spotkać się można także z dłuższymi dystansami.

Najczęściej rozgrywane kategorie wiekowe:
Juniors (15-18 lat)
Seniors (powyżej 18 lat)
Masters 40+
Masters 50+

Zawody odbywają się zarówno w kategoriach mężczyzn, kobiet, jak i mieszanych (mikst)

Obecnie częste są także zawody organizowane dla drużyn nieprofesjonalnych w kategorii Fun, gdzie wytyczne ustalają organizatorzy, a udział biorą często pracownicy konkretnych firm i organizacji.

IMGP1347