Smocza łódź lekiem na raka piersi – nabór do drużyny!

slider_cancer

Smocze Łodzie to dyscyplina bardzo widowiskowa. Nie ma chyba drugiego takiego sportu, w którym jedna drużyna gromadzi tylu zawodników, co całe boisko piłkarskie. Z tego atutu postanowili skorzystać twórcy International Breast Cancer Paddlers’ Commission (IBCPC). Motorem do powstania organizacji były badania dr Dona McKenziego, profesora University of British Columbia w Vancouver w Kanadzie, który w 1996r. przeprowadził badania obalające popularną niegdyś tezę głoszącą, że wymagające ćwiczenia górnych partii ciała sprzyjają rozwojowi obrzęku limfatycznego u kobiet dotkniętych rakiem piersi. W tym celu zebrał drużynę dwudziestu czterech kobiet cierpiących na tą chorobę i przez trzy miesiące trenował je, ucząc technik wioślarskich i wprowadzając w świat Smoczych Łodzi. Po upływie tego czasu przeprowadził badania, które wykazały, że ani jedna z uczestniczek eksperymentu nie nabawiła się żadnej z form obrzęku limfatycznego. Kobiety zaś we wspólnych ćwiczeniach odnalazły sposób na utrzymanie dobrej formy, poprawę stanu zdrowia i ogólnego samopoczucia. Postanowiły one wspólnie założyć drużynę – Abreast in a Boat.

Eksperyment dra McKenziego spowodował powołanie IBCPC, międzynarodowej ligi zrzeszającej kobiety chore na raka piersi, lub te, którym udało się pokonać chorobę, oraz ich bliskich. Początkowo w organizacji uczestniczyły drużyny z Kanady, z czasem dołączyły się także osady z Australii, Włoch, Hong Kongu, Nowej Zelandii, Singapuru, Stanów, a nawet RPA.

W 2005r. w Vancouver odbyły się pierwsze zawody ligi, które zgromadziły ponad 2000 uczestników. Kolejne takie wydarzenia miały miejsce m.in. w Australii, Stanach, czy w Anglii. Za każdym razem była to okazja do wspólnego spotkania, dobrej zabawy, wymiany doświadczeń i prowadzenia warsztatów. Takie przedsięwzięcia są dowodem na to, że sport ma ogromną silę jednoczenia ludzi. Integracja spełnia funkcję terapeutyczną, dla osób mających za sobą ciężkie doświadczenia jest to o tyle istotne, że wspólne przebywanie z ludźmi o podobnych historiach pozwala oswoić się ze swoją sytuacją i nabrać energii do dalszego, często mocno odmienionego, życia.

Róża Ludwikowska opowiada o akcji w Radiu Zet:


Jako trzeci kraj w europie (po Wielkiej Brytanii i Włoszech) tworzymy w Krakowie drużynę kobiet które chcą w celach terapii pływać regularnie na smoczej łodzi. Jeśli któraś z Pań chciała by dostawać informacje na ten temat, proszę pisać pod adres: rejestracja@wyscigsmoczychlodzi.pl.

1 Reply to "Smocza łódź lekiem na raka piersi - nabór do drużyny!"


Got something to say?

Some html is OK