Rekrutacja do drużyny Amazonek Klubu Sportowego Smoki Południa

  • Smocze Łodzie lekiem na raka

Trwa rekrutacja do Klub Sportowego Smoki Południa, do sekcji smoczych łodzi skierowanej do Pań i Panów identyfikującymi się z tematem nowotworu piersi.

Rak piersi to niestety najczęściej występujący nowotwór u kobiet – stanowi aż 20% zachorowań na nowotwory złośliwe. Każdego roku zostaje zdiagnozowany u 11 tys. Polek, z czego tylko połowie udaje się wyjść zwycięsko z walki.

Uprawianie sportu to sprawdzony sposób na profilaktykę przeciwnowotworową – regularny wysiłek fizyczny wpływa korzystnie na wydzielanie i metabolizm żeńskich hormonów płciowych, stymuluje nasz układ odpornościowy oraz pomaga utrzymać dobrą wagę. Czynniki te niebagatelnie obniżają ryzyko wystąpienia nowotworu.

Sport jest także odpowiedzią na pytanie o sposób na życie „po” – po licznych zabiegach naświetlania, chemioterapii a także mastektomii.

Dlaczego?

Często zdarza się, że pacjentki, które przed zabiegiem otoczone były pomocą medyczną po dokonaniu zabiegu czują się pozostawione same sobie. Potrzebują jednak w dalszym ciągu wsparcia, poczucia bliskości i zrozumienia! Stąd narodziła się idea stowarzyszeń Amazonek, które jednoczą osoby o podobnych doświadczeniach. A co gdyby pójść dalej z tym pomysłem i stworzyć drużynę sportową pod znakiem walki z rakiem piersi?

Okazuje się, że to działa, i to działa znakomicie!

Wyścigi Smoczych Łodzi z tego typu osadą na pokładzie to popularny sport w Kanadzie, USA i Australii, który właśnie wkracza do Polski! Smoki Południa z Krakowa prężnie działają na rzecz nawiązania bliższej współpracy z International Breast Cancer Paddler`s Commission, które jest największą organizacją na świecie aktywizującą kobiety zmagające się z rakiem piersi do uprawiania sportów wodnych. Dzięki tym wysiłkom nasz kraj miał szansę być 4 w Europie i poszczycić się tego typu drużyną.
Wybór tego właśnie sportu jako sposobu na walkę z rakiem piersi ma swoje uzasadnienie – jako jedna z niewielu dyscyplin sportowych pozwala zebrać razem tak liczną drużynę jak 22 osoby i solidarnie nakierować ją na wspólny cel, przy okazji integrując ze sobą uczestników. Pozwala także uporać się ze skutkami ubocznymi ratujących życie zabiegów chirurgicznych.

O czym mowa?

U Pań operowanych pod kątem nowotworu częstym powikłaniem zdarzającym się aż w 10-40% przypadków jest obrzęk limfatyczny. Polega on na gromadzeniu bogatego w białko i produkty przemiany materii płynu tkankowego w skórze i warstwie podskórnej ręki po stronie zabiegu. Nieleczony obrzęk postępuje w swych rozmiarach a w jego obszarze tworzą się dzikie ogniska tkanki łącznej i tłuszczowej, co wygląda bardzo nieestetycznie a ponadto jest świetnym miejscem dla rozwoju lekoopornych szczepów bakterii.

Nie dajmy do tego dopuścić!
Uprawianie sportu i utrzymywanie aktywności ruchowej to podstawowa profilaktyka przeciwobrzękowa oraz jeden ze skuteczniejszych sposobów radzenia sobie, gdy do obrzęków już doszło.

Jak to działa?

Ćwiczenia fizyczne pobudzają tzw. pompę mięśniową – mięśnie kurcząc się i rozkurczając pobudzają odpływ krwi i limfy na zasadzie pompy właśnie. Pomaga to uporać się z nadmiarem nagromadzonego płynu.

Jak ćwiczyć?

W pływaniu zespołowym na smoczej łodzi stawiamy na niezbyt intensywny wysiłek wykonywany seriami o indywidualnie dobranej intensywności, pomiędzy którymi dosyć czasu znajdzie się także na regenerujące przerwy i integrację w grupie – w końcu dobry nastrój to podstawa każdej terapii! Niewielkie jest także ryzyko odniesienia obrażeń czy kontuzji, o co łatwo podczas uprawiania bardziej wymagających sportów, chociażby biegania.
Wykonywane ruchy podobne są do tych zalecanych w tradycyjnej rehabilitacji obrzęku limfatycznego; angażujemy tu głównie mięśnie górnych partii ciała, a zwłaszcza mięśnie rąk, co pomaga nam uruchomić wspomnianą już wyżej pompę limfatyczną. Dodatkowo, w ten sposób ćwiczymy mięśnie klatki piersiowej i pleców, co koryguje częsty problem zgarbionej sylwetki, pomaga zaakcentować naszą klatkę piersiową i unosi biust, optycznie go powiększając i ujędrniając.
Smocze łodzie to także symbol, starożytny symbol szczęścia i obfitości, którego dziś chcemy użyć jako prowokującej demonstracji naszej determinacji do walki z rakiem piersi.

Poszukujemy dziewcząt i chłopców do 4 sekcji:

w wieku od 15 do 18 lat (szkoły średnie)
w wieku 18+
seniorzy 50+
Amazonki

Kandydaci do Klubu powinni posiadać :
dobry stan zdrowia
dobrą sprawność fizyczną
poczucie humoru
kulturę osobistą

Oferujemy:

zajęcia pod okiem trenera
przygotowanie ogólnorozwojowe : wytrzymałość, szybkość, gibkość, zwinność, koordynacja, elementy treningu gimnastyki podstawowej i treningu mentalnego
treningi 1 raz w tygodniu

Misją Klubu jest zachęcenie mieszkańców Krakowa do do aktywności fizycznej poprzez umożliwienie im rozwijania się w dyscyplinach sportów wodnych. Inicjatywa przejawiająca się w założeniach ma zwrócić uwagę społeczności lokalnych, na konieczność inwestycji i promowania zróżnicowanych dziedzin sportu oraz zainspirować działające już ugrupowania sportowe, jak i społeczności lokalne do popularyzacji aktywności fizycznej wśród najmłodszych.

Chętni proszeni są o zgłaszanie się na zajęcia treningowe, które odbywają się w terminach uzgodnionych z trenerem. Szatnia i toalety znajdują się przy ul. Tynieckiej 1, na ogródku Pubu “Cudowne Lata” (tuż obok Rynku Dębnickiego). Jest możliwość bezpiecznego przechowywania swoich rzeczy osobistych. Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć na www.smokipoludnia.pl oraz pod numerem telefonu +48 880 533 055 , dostępnym w dni robocze w godz. od 9.00 do 17.00. Można również napisać maila na adres info@smokipoludnia.pl

Zapisz się do drużyny Amazonek

 

 

No Replies to "Rekrutacja do drużyny Amazonek Klubu Sportowego Smoki Południa"